Mit tegyünk és mit ne tegyünk? Minden, amit a kullancsokkal kapcsolatban tudni kell!
2016. május 24. írta: Sommer Ágnes

Mit tegyünk és mit ne tegyünk? Minden, amit a kullancsokkal kapcsolatban tudni kell!

Sajnos az enyhe tél és a meglehetősen csapadékos tavasz nagyon kedvez a kullancsok számának növekedésének, ezért nagyon fontos, hogy tudjuk mit tehetünk gyermekünk és saját egészségünk védelmében a kullancsok ellen és hogyan kezeljük a felfedezett kullancsot.

 

 Kirándulni szuper dolog és minden kis- és nagy gyermekes család számára a legjobb hétvégi elfoglaltság. A közösen töltött idő, az egészséges környezet, a séta során értékes beszélgetések legjobb színtere, ezért lemondani erről nem szabad.

 

Azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy sajnos Magyarországon a kullancsok igen elterjedtek és a velük való találkozás nem
veszélytelen. Azonban védekezéssel és körültekintő reagálással baj esetén igen minimális az esély arra, hogy gyermekünk (vagy mi magunk) kullancs csípés miatt betegednénk meg.

 

Lássuk mi minden tehetünk a megelőzés érdekében.
A gyakorlott kirándulók bizonyára már jól tudják, hogy tévhit a kullancsok fákról történő ránk "ugrása". A kullancsok a nedves, sötét helyeket szeretik, amit elsősorban az aljnövényzetben találnak meg. Így a "támadást" mindenképpen lentről várjuk, mégpedig ennek megfelelő ruházatban. Amennyiben az idő még engedi a legjobb, ha picit vastagabb (sűrű szövésű) anyagból készült nadrágot és zoknit húzunk és a zokni szárát jó alaposan felhúzzuk a nadrág szárára. A bokánk vonalán fújjuk be szúnyogriasztó spray-vel a ruházatunkat, így nem fog felmászni és ruházatunkon rést keresni a kullancs. Amennyiben az idő miatt már kellemetlen a hosszú viselet, akkor szabad bokánkat, vádlinkat jó alaposan fújjuk be spray-vel. Célszerű a riasztó használata testünk hajlatain és a ruhák vonalán. A kullancs szeret bemászni inkább a ruha alá, keresni egy békés, sötét, remélhetőleg nedves helyet és ott beférkőzni bőrünk alá.

Aki nem szereti gyermekét kémiai anyaggal kenni, annak találták ki a riasztó készülékeket.
(Képre kattintva tudhatsz meg többet a termékről.)

 


Amikor hazatérünk a kirándulásból, de legkésőbb a fürdés előtt mindenkit alaposan vizsgáljunk át. A hajas fejbőrt is át kell nézni! Nagyon fontos, hogy a kullancsot lehetőleg 12 órán belül vegyük észre, mert 24 óra alatt már sokkal nagyobb az esély, hogy a kullancs átadja a fertőzést.
A kullancs nagyon hasonlít egy anyajegyre, így könnyű összekeverni, de tapintás után és közelebbről szemlélve jól látható a különbség. Amennyiben a kullancs már teljesen bekerült a bőr alá mindenképpen forduljunk szakemberhez (sebészeti rendelések fogadnak ilyen problémával), mert nem fogjuk tudni beszakadás nélkül eltávolítani.
Amennyiben látjuk, hogy a kullancs feje bent van és a teste kint kezdődhet az eltávolítás. Ez mindenkit első alkalommal - amellett, hogy undorral tölt el- megrémít és félve áll a művelethez, azonban ez egy viszonylag egyszerű dolog, főleg, ha van nálunk egy erre a célra kifejlesztett kullancskiszedő eszköz.

MIT NE TEGYÜNK!!!
1/ Semmi esetre se kenjük be a kullancsot krémmel, vagy olajjal! A gyomortartalmát öklendezni kezdi és azzal már fertőz.
2/ Ne piszkáljuk, nyomogassuk, tekergessük az állatot.
3/ Forró tárggyal, cigivel ne piszkáljuk.
A lényeg, hogy a kullancs úgy kerüljön ki a bőrünkből, hogy még életben maradjon.

MIT TEGYÜNK!!
1/ Fertőtlenítsük le az eszközt, amivel szeretnénk kiszedni a kullancsot. (A kullancsot ne!)

2/ Fogjuk meg a csipeszünket és próbáljuk meg a bőrhöz legközelebb eső ponton megfogni óvatosan, nem túlságosan megszorítva.
3/ Lassan, óvatosan, de azért határozottan kezdjük el kifele húzni. 
Azt fogjuk látni, hogy a bőrünk felfele kezd húzódni, ami tökéletes. Egy idő után a fej ki fog pattanni és elengedi a bőrt.
4/ A helyet, ahonnan kiszedtünk a kullancsot alaposan fertőtlenítsük le, fedjük le sebtapasszal.
5/ Kezünket és az eszközt is, mellyel a műveletet végeztük fertőtlenítsük.
6/ Amennyiben úgy gondoljuk, hogy a kullancs 24 óránál több időt töltött bennünk, érdemes az állatot egy neylonba betenni, hogy probléma esetén ki lehessen vizsgálni, hogy milyen vírust terjesztett.


7/ Amennyiben nem akarjuk őrizgetni égessük el, mert a fertőzést, csak így tudjuk elpusztítani.

A kullancsok 2 komolyabb betegséget terjesztenek.
Az egyik a kullancsencephalitis, vagy vírusos agyvelőgyulladás, a másik a lyme kór.
Az agyvelő gyulladás ellen létezik védőoltás, amit a sokat kiránduló családoknak mindenképpen ajánlok. Sajnos nem támogatott, így a védettség elérése viszonylag költséges, de 5 évre ad nyugalmat ez ellen a veszélyes betegség ellen.
Sajnos a Lyme kór ellen nincs védőoltás, de az időben észlelt betegség kezelhető. Amennyiben a kullancs helyén egy szabályos piros karikát észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz. Kapható egy speciális kullancsteszt, amely segítségével otthoni keretek között lehet teszt alá vetni a kullancsot, hogy terjeszti-e a Lyme kórt. Az aggódósabb szülőknek mindenképpen megnyugtató.

 

Kiránduló csomag kötelező tartalma:
- kullancsriasztó spray
- fertőtlenítő szer
- kullancskiszedő csipesz (létezik 1-szer használatos eldobható verzió, amiben még a kivett kullancsot is tudjuk tárolni)
- sebtapasz

Nagyon sok szuper kirándulást!

 

Sommer Ági

A bejegyzés trackback címe:

https://gyerekbiztos.blog.hu/api/trackback/id/tr248708958

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása